Kategorie : Porady

Zmarszczki mimiczne towarzyszą praktycznie każdemu człowiekowi i to przez całe jego życie. Nawet bardzo małe dzieci, kiedy głośno się śmieją – mogą zaobserwować dwie podłużne zmarszczki powstające prostopadle do kącików ust. Te, oraz zmarszczki mimiczne czoła, to najczęściej powstające i najbardziej powszechne zmarszczki na świecie. Dlatego mechanizm ich powstawania został już w tym czasie dość dobrze rozpoznany, a kosmetologia oraz dermatologia i farmakologia wspólnymi siłami znalazły rozwiązanie tych licznych problemów.

Zmarszczki mimiczne – jak powstają?

Aby zrozumieć mechanizm stojący z tym zmarszczki mimiczne jak powstają trzeba z całą pewnością znać budowę i skład ludzkiej skóry. To tkanki składające się z szeroko wyspecjalizowanych komórek, które regularnie obumierają na powierzchni naskórka i są zastępowane młodymi komórkami produkowanymi przez skórę właściwą. Peelingowanie skóry zewnętrznej ma więc na celu chociażby przyspieszenie złuszczania komórek już obumarłych oraz uszkodzonych i ułatwienie tego procesu namnażania nowych w ich miejsce.

Pierwsze kroki do gładkiej twarzy

Peeling jest jednak tylko jednym z etapów ostatniej prostej w procesie terapii przeciwzmarszczkowej. Rewitalizacja twarzy, a więc przywrócenie jej odpowiedniej witalności i młodości oraz harmonijnego składu, musi odbyć się jednak na samym końcu całej terapii. Początki opierają się natomiast przede wszystkim na uzupełnieniu braków, które w pierwszej kolejności przyczyniają się do zwiększenia ryzyka powstawania zmarszczek mimicznych. Kosmetolodzy i dermatolodzy oraz osoby pracujące w laboratoriach największych marek kosmetycznych doskonale wiedzą zmarszczki mimiczne jak powstają.

Pierwszym i najpoważniejszym wskaźnikiem cery podatnej na występowanie zmarszczek jest wysuszenie skóry. Skóra sucha nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z dostatecznie szybkim namnażaniem młodych komórek w miejsce tych zniszczonych, złuszczonych lub uszkodzonych. Woda jest skórze niezbędna także do zachowania odpowiedniej elastyczności, ale ma również ogromny wpływ na to, jaki kolor przyjmuje skóra, czy wydaje się witalna i promienista.

Dlatego tak ważne w każdym kremie czy maseczce przeciwzmarszczkowej są różnego rodzaju ekstrakty i substancje długotrwale nawilżające. Chodzi nie tylko o nawilżenie naskórka, ale o dogłębne nawilżenie skóry właściwej, do czego potrzebne jest nie tylko stosowanie kremów nawilżających, ale również przyjmowanie odpowiedniej ilości wody pitnej codziennie.

Nie tylko nawilżenie!

Nawilżenie to podstawa walki ze zmarszczkami, ale samo raczej nie wystarczy. Pamiętać powinni o nim nie tylko ludzie często wystawieni na działanie promieni słonecznych, ale również osoby pracujące w pomieszczeniach zamkniętych i zacienionych miejscach muszą pamiętać o tym, że bez wody skóra natychmiast traci swoją witalność i elastyczność. Kluczem do sukcesu nie jest jednak tylko smarowanie się kremami i picie wody. Jak powstają zmarszczki – to wiedza, która wprost odpowiada, że za występowanie tych zmarszczek odpowiadają także inne niedobory, takie jak:

  • brak witamin i minerałów odpowiedzialnych za budowę zdrowej cery,
  • problemy z ukrwieniem lub zbyt słabe naczynka krwionośne, które pękają tuż pod skórą i uniemożliwiają doprowadzanie zdrowotnych substancji do skóry właściwej czy naskórka,
  • osłabienie włókien kolagenowych – to specjalne białkowe włókna,
  • występujące na początku naturalnie w skórze człowieka i odpowiadające za odpowiedni poziom napięcia i elastyczności skóry.

Wiele z nich da się zniwelować innowacyjnymi kremami przeciwzmarszczkowymi na dzień i na noc. Ale warto pamiętać także o diecie, która będzie pozytywnie wpływała na stan skóry oraz o ćwiczeniach gimnastycznych twarzy, które są bardzo pomocne przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu.